Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Okazuje się jednak, że często przez pośpiech lub niewiedzę wyrządzamy krzywdę naszym ukochanym ubraniom. Jak zatem je prawidłowo przechowywać? Zapraszamy do lektury.
Miejsce w szafie jest zawsze na wagę złota, dlatego – jak bardzo okrutnie by to nie brzmiało – nie należy mieć litości dla ubrań, które nie pasują na nas rozmiarem, są już znoszone lub nawet nigdy nie zostały przez nas założone. Jak głoszą różne zasady z odzieżowych blogów, jeśli przez rok nie założyło się danej rzeczy przynajmniej raz, jest mało prawdopodobne, że się ją jeszcze założy. Oczywiście, zasadę tę należy stosować do ubrań na „co dzień”, ponieważ nie każdy ma okazję kilka razy w roku zakładać stroje wieczorowe.
Ubrania wiszące
Na wieszakach należy przechowywać okrycia wierzchnie, garsonki i garnitury, marynarki i żakiety, koszule, sukienki i spódnice. Dzięki temu nie będą się deformowały i unikną zagnieceń. Spodnie i spódnice należy wieszać na specjalne wieszaki z żabkami lub przewieszać przez drewniany wieszak. Ubrania eleganckie i wyjściowe powinny być przechowywane w pokrowcach.
Ubraniom powieszonym na wieszakach warto zapewnić trochę przestrzeni. Zbyt duży ścisk sprawi, że ubrania się pogniotą i stracą świeży wygląd. Warto także przechowywać je pozapinane na guziki lub zamek.
Ubrania warto wieszać według kolorów lub długości. Wówczas, wieszając po jednej stronie ubrania krótsze, możemy wykorzystać przestrzeń powstałą pod nimi.
Warto także zainwestować w odpowiednie wieszaki. Do cięższych ubrań idealne będą wieszaki drewniane, do delikatnych, na przykład z jedwabiu, przydadzą się wieszaki miękkie, pokryte materiałem.
Ubrania złożone na półkach
Na półkach można ułożyć wszystkie ubrania, na których nie powstaną trudne do usunięcia zagniecenia. Są to przede wszystkim spodnie dżinsowe, swetry, ubrania dresowe, bluzki i koszulki.
Ubrania na półkach warto poukładać według długości nogawek lub rękawów czy według kolorów. Można też przygotować ubrania w ulubionych zestawach, oczywiście, jeśli nie następują wśród nich częste modyfikacje.
Ubranka dziecięce
Ubranka niemowląt można przechowywać w szufladach. Z racji ich rozmiaru układanie ich jedno na drugim sprawi, że ułożone „stosy” będą się przewracały. Ponadto są one wyprodukowane przede wszystkim z bawełny, więc poskładane w kostkę możemy układać je bokiem lub pionowo – dzięki temu łatwiej je wyciągniemy w razie nagłej potrzeby, a różne wzory i kolory będą cieszyły nasz wzrok.
Bielizna osobista i dodatki
Biustonosze, majtki, skarpety czy rajstopy można przechowywać w szufladach, pudełkach, koszykach czy specjalnych organizerach. Zwłaszcza te ostatnie są ostatnio coraz bardziej popularne, służą także do przechowywania dodatków takich jak paski do spodni, krawaty czy muchy.
Apaszki i szaliki możemy powiesić na specjalnych kilkupoziomowych wieszakach lub zwinięte przechowywać w organizerze. Ważne, żeby nie powstały na nich zagniecenia, które później mogą być trudne do usunięcia.
Pozostałe porady
Ubrań po wyprasowaniu czy przyniesieniu z pralni chemicznej nie należy od razu zamykać w szafie. Powinny z nich „ulecieć” związki chemiczne czy wilgoć, przez które nasze ubrania mogą się szybciej zniszczyć lub zakończy się to nieprzyjemnym zapachem w szafie. Także przesadny ścisk sprawia, że ubrania szybciej przestają być świeże.
Warto w szafie powiesić zawieszkę przeciw molom, saszetkę zapachową lub woreczek wypełniony na przykład suszoną lawendą.
Wszystkie ubrania lub elementy garderoby, które są wykorzystywane sezonowo, warto przechowywać w specjalnych woreczkach lub pudełkach na wyższych półkach szafy. Nie tylko się nie zgubią, ale dzięki prawidłowemu przechowywaniu nie ulegną uszkodzeniu, służąc nam przez kolejny sezon.